General Information

Top of Page

Laboratory Leadership Team

photo of Gibbs
Doon Gibbs

Laboratory Director

photo of Tribble
Robert Tribble

Deputy Director for Science and Technology

photo of Anderson
Jack Anderson

Deputy Director for Operations


photo of Misewich
James Misewich

Associate Lab Director for Energy Sciences

photo of Mueller
Berndt Mueller

Associate Lab Director for Nuclear & Particle Physics

photo of Schoonen
Martin Schoonen

Associate Lab Director for Env., Bio., Nuclear Science, and Nonproliferation

photo of Davidson
Suzanne Davidson

Associate Lab Director, Business Services

photo of Lincoln
Robert Lincoln

Associate Lab Director, Human Resources

photo of Mattson
Gail Mattson

Associate Lab Director for Environment, Safety & Health

photo of Nunziata
Amy Nunziata

Associate Lab Director for Facilities & Operations

photo of Bates
Lanny Bates

Director, Campus Development Office

photo of Cheatham
Lee Cheatham

Director, Strategic Partnerships Office

photo of Hatton
Diane Hatton

Director, Planning, Performance & Quality Mgmt. Office

photo of Israel
Mark Israel

Director, Internal Audit Office

photo of Manning
David Manning

Director, Stakeholder & Community Relations Office

photo of Troutman
Anne Troutman

General Counsel

Nuclear and Particle Physics

Berndt Mueller,
Associate Lab Director

Laurence Littenberg (Chair)
Physics Department

Graham Smith
Instrumentation Division

Thomas Roser (Chair)
Collider-Accelerator Department

Peter Wanderer
Superconducting Magnet Division

Energy Sciences

James Misewich
Associate Lab Director

John Hill
Deputy Associate Lab Director
Director, NSLS-II

Emilio Mendez (Director)
Center for Functional Nanomaterials

Alex Harris
Chemistry Department

Peter Johnson (Chair)
Condensed Matter Physics & Materials Science Department

J. Patrick Looney (Chair)
Sustainable Energy Technologies Department

Environment, Biology, Nuclear Science, and Nonproliferation

Martin Schoonen
Associate Lab Director

William Horak (Chair)
Nuclear Science & Technology

Susan Pepper (Interim Chair)
Nonproliferation & National Security Department

Martin Schoonen
Biological, Environmental, Nuclear Science & Nonproliferation

Robert Harrison
Computational Sciences Center

 

Facilities & Operations

Amy Nunziata,
Associate Lab Director

Tom Daniels
Modernization Project Office

Leonard Butera (interim)
Laboratory Protection Division

Edward Murphy
Energy & Utilities Division

Jeff Swenson
Staff Services Division

Ed Williams
Site Resources Division

 

Stakeholder & Community Relations

David Manning (Director)

Nora Sundin (Manager)
Stakeholder Relations Office

Peter Genzer (Manager)
Media & Communications Office

Ken White (Manager)
Educational Programs Office

 

Business Services

Suzanne Davidson,
Associate Lab Director, Business Services

Barbara Carreras (Budget Officer)
Business Development and Analysis Office

Thomas Schlagel
Chief Information Officer

Peter Ferrara (Fiscal Officer)
Fiscal Services Division

Brian Boyle
BNL Prime Contract

Tony Guadagni
Property and Procurement Management Division

 

Environment, Safety & Health

Gail Mattson,
Associate Lab Director

Jason Remien
Environmental Protection Division

Steven Coleman (Manager)
Radiological Controls Division

Ed Nowak (Manager)
Safety & Health Services Division

Human Resources

Robert Lincoln
Associate Lab Director

Kathleen Nasta
GUV Center

Nancy Sobrito
Talent Acquisition

Shirley Kendall
Diversity & International Services

Denise DiMeglio
Benefits

Dave Allshouse
Labor Relations

Margaret Sullivan
Training & Development

Joanna Hall
Compensation & HRIS

Joseph Falco
Occupatiaonal Medicine